Boards & Commissions

Board of Supervisors Local Emergency Planning Committee
Board of Building Code Appeals Planning Commission
Board of Zoning Appeals School Board
Industrial Development Authority Sesquicentennial Committee
Library Board Social Services Board



Board of Supervisors
DISTRICT REPRESENTATIVE TERM EXPIRES
A - County Seat Gary D. Walker, Chairman 12/31/23
B - Wylliesburg / Red Oak Kay M. Pierantoni 12/31/21
C - Drakes Branch Garland H. "Butch" Hamlett, Jr. 12/31/23
D - Keysville Robert L. "Butch" Shook 12/31/21
E - Cullen / Red House M. Anthony "Tony" Reeves 12/31/23
F - Aspen / Phenix Donna L. Fore 12/31/21
G - Bacon / Saxe Will D. Garnett, Vice-Chairman 12/31/23
2021 Committee Assignments



Board of Building Code Appeals
REPRESENTATIVE TERM EXPIRES
Lynn Royster  
Vacant  
Jerry Mason  
Lee Hall  
Andy Lipscomb  


Board of Zoning Appeals (BZA)
DISTRICT REPRESENTATIVE TERM EXPIRES
A - County Seat Kurtis Jones 12/31/24
B - Wylliesburg / Red Oak Linda Adams 12/31/21
C - Drakes Branch Tammy Lee 12/31/24
D - Keysville Steven Morris 12/31/24
E - Cullen / Red House Kenneth D. Walker 12/31/21
F - Aspen / Phenix Myra Trent 12/31/21
G - Bacon / Saxe Phillip Staten 12/31/24



Industrial Development Authority (IDA)
DISTRICT REPRESENTATIVE TERM EXPIRES
A - County Seat W. Murrie Bates, Jr. 12/31/21
B - Wylliesburg / Red Oak Sandra Towne 12/31/21
C - Drakes Branch Aubrey Fane 12/31/22
D - Keysville R. Larry Dunn 12/31/23
E - Cullen / Red House Jimmy Carwile 12/31/22
F - Aspen / Phenix Kenny Redmond 12/31/23
G - Bacon / Saxe Ralph L. Moore 12/31/24



Library Board
DISTRICT REPRESENTATIVE TERM EXPIRES
A - County Seat Winnie Morris 12/31/23
B - Wylliesburg / Red Oak Teresa Osborne 12/31/23
C - Drakes Branch Eleanor B. Williams 12/31/23
D - Keysville Aurelia Cathey 12/31/24
E - Cullen / Red House Barbara B. Hamlett 12/31/23
F - Aspen / Phenix Jean Elliott 12/31/20
G - Bacon / Saxe Martha Brogdon 12/31/24



Local Emergency Planning Committee (LEPC)
LEPC By-laws    Recent Minutes: December 2018
ORGANIZATION REPRESENTATIVE
Local/State Government Garland H. Hamlett, Jr.
Law Enforcement Jacob Lipscomb
Law Enforcement  
Emergency Management Daniel Witt
Fire Department Lynn Duffey
Emergency Medical Services Bill Mayhew
Emergency Medical Services Phillip Staten
Health Services Sheila Hazlewood
Environmental Services Trisha Mays
Transportation Jason Hudson
Transportation Eddie Osborne
Broadcast/Print Media Averett Jones
Community Kaye Lucado
Hospital Dr. Teresa Moore
SVCC Shannon Vassar Feinman



Planning Commission
DISTRICT REPRESENTATIVE TERM EXPIRES
A - County Seat Andrew Carwile 12/31/23
B - Wylliesburg / Red Oak Deborah Haskins 12/31/21
C - Drakes Branch Kerwin Kunath 12/31/23
D - Keysville Kenny Howard 12/31/21
E - Cullen / Red House Cornell Goldman 12/31/23
F - Aspen / Phenix Clark Poindexter 12/31/22
G - Bacon / Saxe W.V. Nichols 12/31/23
Town of Drakes Branch Eugene Wells, Jr.  
Town of Keysville Jim Benn  
Town of Charlotte Court House David Watkins, II  
Town of Phenix Gladys Reid  
Board of Supervisors Kay Pierantoni  



School Board - 2020 School Board Meeting Schedule
DISTRICT REPRESENTATIVE TERM EXPIRES
A - County Seat Angela Cook 12/31/23
B - Wylliesburg / Red Oak Teresa T. Dunaway 12/31/21
C - Drakes Branch Gloria J. Talbott 12/31/23
D - Keysville R.B. "Jay" George 12/31/21
E - Cullen / Red House Russell S. "Scotty" Hamlett 12/31/23
F - Aspen / Phenix Robert M. "Bobby" Johnson 12/31/21
G - Bacon / Saxe JonPaul H. Berkley 12/31/23

 
Social Services Board
DISTRICT REPRESENTATIVE TERM EXPIRES
A - County Seat Carolyn Baker 12/31/23
B - Wylliesburg / Red Oak Hazel Bowman Smith 12/31/24
C - Drakes Branch Gloria Talbott 12/31/22
D - Keysville Margaret Ann Elder 12/31/23
E - Cullen / Red House Marilyn McIvor  12/31/22
F - Aspen / Phenix Catherine Barrett Hamlett 12/31/21
G - Bacon / Saxe Sue Francis 12/31/24
Board of Supervisors Representative Robert "Butch" Shook 12/31/21